Dr Gaili Kauba: ”Laser on hambaravis suureks abiks nii arstile kui ka patsiendile.”
Laseri kasutamise võimalustest hambaravis ja selle kasuteguritest arsti ja patsiendi vaatest.

Meliva Rävala kliiniku hambaarst dr MSc Gaili Kauba selgitab, et LASER on tegelikult akronüüm sõnadest Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, mis enam-vähem tähendab valguse võimendamist stimuleeritud kiirguse kaudu. Ta lisab: “Laser ei ole lihtsalt valguse sähvatusi andev lamp - sest inimsilmale nähtavad valguskiired on tegelikult erinevate lainepikkuste kiirte kimp. Laser seevastu on kindlate omadustega ja enamasti silmale nähtamatu sama lainepikkusega kiir, mis hooletult käsitledes võib tekitada päris korraliku pahanduse, õigel kasutusel aga olla suureks abiks. Igal lainepikkusel on oma kindlad materjalid ja koed, kus ja kuhu nad imenduvad ja vastavat toimet annavad. Laserkiir jõuab vastavasse koesse läbi fiiberoptilise kaabli, suunatud fokusseeritud läätsega ning abiks korralik jahutussüsteem.”
Laser on ülimalt täpne abimees, kuid vähesed oskavad seda kasutada
Laserid said populaarseks üsna hiljuti, alles 1990 aastatel rohkem majanduslikult rikkamates riikides ja seda peamiselt seetõttu, et aparaat on kallis. Laserkiired, mida kasutatakse meditsiinis on nagu ravimidki - doosipõhised. Liiga väike doos ei anna tulemust ja liiga suur võib olla kahjulik. See võib olla üheks põhjuseks, miks laserid väga levinud ei ole - vajalikud oskused ja teadmised puuduvad.
Gaili õppis lasereid tundma Saksamaal RWTH Aacheni Ülikoolis. ”Sain teaduskraadi, mis mind siiani täidab uhkusega. Laserist arusaamine nõuab korralikku arusaamist füüsikast ja kvantfüüsikast. Selle õppimine ei olnud minu jaoks lihtne ja pidin alustama täiesti algusest, kaasates ka kooli füüsikat, millele ma kooli ajal üldse tähelepanu ei pööranud arvates, et seda raudselt hilisemas elus vaja ei lähe. Hetkel kasutan erinevaid lasereid iga päev ja patsientide positiivne tagasiside ja head tulemused on see, mis mind innustab laserit rohkem ja rohkem endale appi võtma.”
Laseri üks omadus on, et ta on väga selektiivne. Gaili selgitab: ”Kui laserit kasutada näiteks hambaaugu ravis, siis ta eemaldab ainult kaariese (hambakahjustuse) ja tervet hambakudet ei puutu. Nt Er:YAG laser imendub valges koes ja reageerib veega ning punast kude ehk iget ei puutu üldse – seepärast kasutataksegi seda hamba ja luu puurimisel. Vastandina diood laser imendub pigmendiga kudedes ehk siis veres ja mikroobide kestades, mistõttu hammas jääb puutumata aga iget saab lõigata vajadusel ilma veritsuseta.”
Laseri headust ja mugavust tunneb ka patsient
Gaili teab oma kogemusest ja patsientide tagasisidest öelda, et näiteks on laserit patsiendil puurimise asendusena mugavam taluda kui tavalist puuri, sest puudub otsene kontakt hambaga. " Tihti ongi põhiline valu tekitaja puuri surumise tunne ja vibratsioon, mis keha läbib. Laser teeb oma töö ära distantsilt. Teinekord laserit kasutades puudub isegi vajadus süsti järele. Samas kui on vaja eelnevalt eemaldada vana täidis, siis selle teeb kiiremini ära tavaline puur. Laseril, mida kasutame iget lõigates, on ka desinfitseeriv ja bakteritevastane toime, mistõttu haavad paranevad kiiremini ja ei teki põletikku. Samuti saab lasereid kasutada edukalt nende bakteritsiidse toime tõttu põletike ravis. Näiteks kui on mädane juurepõletik, siis lisaks juureravile töödeldakse hammast ka laseriga.”
Laseri kasutusvaldkonnad hambaravis
Laserid pakuvad mitmekülgseid võimalusi, mis ulatuvad diagnostikast kirurgiliste protseduurideni.
Olulisemad rakendusvaldkonnad on järgmised:
- Kaariese ravi ja eemaldamine
Laser võimaldab kaariesekoe täpset eemaldamist, minimeerides tervete kudede kahjustusi. See muudab protseduuri vähem invasiivseks ja patsientidele mugavamaks. - Igemehaiguste ravi
Laserit kasutatakse põletikulise igemekoe eemaldamiseks ja taskute steriliseerimiseks. Protseduur on kiire, efektiivne ja vähendab infektsiooni riski. - Esteetiline hambaravi
Laservalgendamine on muutunud populaarseks meetodiks kiire ja efektiivse tulemuse saavutamiseks. Samuti kasutatakse lasereid igemete kuju korrigeerimiseks ja esteetilisteks parandusteks. - Hammaste tundlikkuse vähendamine
Laserravi aitab sulgeda dentiinituubuleid, vähendades hamba tundlikkust välistele ärritajatele. - Kirurgilised protseduurid
Laser võimaldab täpseid lõikeid pehmetes kudedes, samal ajal verejooksu kontrollides ja kahjustatud piirkondi steriliseerides.
Laserite peamised eelised hambaravis on:
- Madal invasiivsus: Laserid töötavad täpselt kahjustatud piirkonnas, jättes ümbritsevad terved koed puutumata.
- Vähenenud valu ja ebamugavus: Laserprotseduurid on sageli valutud, vähendades vajadust tuimestavate süstide järele.
- Kiirem taastumine: Protseduurid on vähem traumeerivad, mistõttu paraneb patsient kiiremini ja väiksema tursega.
- Steriliseeriv toime: Laserid hävitavad baktereid ja vähendavad nakkuste riski, mis on eriti oluline igemehaiguste ravis.
Gaili lisab: ”Laser hambaravis on väärtuslik ja osaliselt tööd lihtsustav ja kiirendav tööriist, kuid see ei ole kindlasti ainus viis kuidas üht või teist protseduuri teostada. Eelkõige otsustab hambaarst milline töömeetod talle vastuvõtlik on ja milles ta ise end mugavalt tunneb. Mina näen laseri kasulikkust hambaravis arsti vaates ja senine patsiendikogemus on seda toetanud.”