Tühimik hambareas tuleks täita võimalikult kiiresti

Uute hammaste panemine ei ole seotud ainult esteetiliste küsimustega, vaid sellel on praktiline põhjus.

Hambaimplantaat

Meliva Kvartali hambakliiniku hambaarst dr Katrin Parisalu selgitab, et puuduvatest hammastest suhu tekkinud tühimikud ei ole naljaasi, sest loodus ei salli tühja kohta ning tahab omal moel puuduolevat asendada. Suutervise  seisukohalt tuleks puuduvad hambad asendada võimalikult kiiresti hambaimplantaadi ehk rahvakeeli kunsthambaga.

Dr Parisalu on spetsialiseerunud implantoloogiale ja näeb puuduvate hammastega seotud muresid igapäevaselt. Kõige sagedamini satub tema juurde üksiku puuduva hambaga või veel suus oleva, kuid lootusetu prognoosiga hambaga patsiente. „Paljudel on hambad eemaldatud ammu kas põletiku või lagunemise tõttu ja nüüd on nad valmis investeerima oma hammastesse. Samas tuleb üha enam ka neid inimesi, kes tahavad nõu küsida juba enne lootusetu hamba eemaldamist,“ sõnab ta. Harvem tuleb ette lugusid, kus hambad on kaotatud trauma tõttu. Tavaliselt on siis juba tegemist esteetilise küsimusega ning hambaarsti ootab keerulisem töö. „Kui ikka esihammas puudu on, siis patsiendid tahavad kohe kindlasti seda hammast asendada, seevastu tagumiste hammaste osas vahel loobutakse kas hirmu või majanduslike põhjuste tõttu.“

Uusi hambaid soovivad pigem naised, kuid dr Parisalu on tähele pannud, et järjest enam tulevad selles küsimuses visiidile ka mehed, kes tahavad puuduvad hambad asendada esteetika või mälumisfunktsiooni tõttu. Kusjuures vanus ei ole arsti sõnul hambaimplantaatide paigaldamiseks vastunäidustus ja vanusepiirid puuduvad – uut hammast võib vajada nii nooruk, kellel on sünnipäraselt üks või mitu hammast puudu ja kes vajab hambaimplantaate ortodontilise ravi järel või kuldses eas proua, kellel ei püsi proteesid suus ja kellel oleks nende kinnitamiseks vaja hambaimplantaate.

Suus hakkavad toimuma muutused

Uute hammaste panemine ei ole seotud ainult esteetiliste küsimustega, vaid sellel on praktiline põhjus, mille osas hambaarstid ka patsiente pidevalt harivad. Nimelt hakkavad suus toimuma muutused kohe, kui sealt kaob mõni hammas. „Ige hakkab külje pealt kaduma ja luu nö kokku vajuma. Need muutused võivad olla ulatuslikud, eriti kui puudu on mitu kõrvuti paiknevat hammast,“ kirjeldab dr Parisalu. „Ajaga hakkavad ka paigast liikuma kõrval asuvad hambad, mis kipuvad vajuma puuduva hamba poole nagu tahaksid täita tühja kohta. Samuti hakkab luust välja kerkima ka vastashammas, mis otsib endale nö vastast söömiseks.“

Kui üksiku tagumise hamba puudumine mälumisfunktsiooni väga palju ei halvenda, siis mitme puuduva purihamba puhul on äärmiselt soovituslik need taastada. Nimelt hakkavad vastasel juhul mälumishammaste funktsiooni täitma eespuri hambad  või eesmised hambad, mis pole aga selleks mõeldud. „Liigne ja ebaloomulik koormus hakkab põhjustama nende kulumist, murdumist, luulise kinnituse kadu, asendi muutusi  ning  siis juba võib olla  äärmiselt keeruline ja kulukas täisväärtuslikku  esteetikat ja funktsiooni taastada,“ sõnab dr Parisalu. „Me püüame inimesi üha enam harida selles suunas, et juba enne hamba eemaldamist peaks mõtlema, mis selle piirkonnaga edasi saab. Kui hammas on näiteks väga tugeva põletiku tõttu juba eemaldatud, siis võiks kohe pöörduda implantoloogi juurde, et leida optimaalne aeg implantaadi paigaldamiseks.“

Millal on õige aeg implantaadi panekuks?

Kui hambaimplantaat pannakse, siis tavaliselt toimub see 3-6 kuud pärast hamba eemaldamist. Kusjuures kõige ideaalsem variant oleks dr Parisalu sõnul see, kui patsient tuleb implantoloogi vastuvõtule olukorras, mil eemaldatav hammas on veel suus. „Siis saame hinnata olukorda ning võimalusel teha nn kohest hambaimplantatsiooni ehk eemaldame hamba ise ja paigaldame samal visiidil auku hambaimplantaadi. See aitab kõige paremini kudesid ja loomulikku  väljanägemist säilitada ning on patsiendile tunduvalt mugavam paranemine,“ selgitab ta töö käiku. Samas saab hambaimplantaadi panna ka olukorras, kui hammas on ammu eemaldatud. „Enamasti on siis vajalik ka luud ja/või igemekudesid taastada, see aga on juba suurem trauma ja ebamugavam paranemisprotsess. Siiski on mul on alati hea meel, et inimesed tulevad ja julgevad küsida otse, kas nende puuduva hamba asendamine on üldse vajalik.“

Kui varem tehti hambaravis puuduvate hammaste asendamiseks tavaliselt sildproteese, siis tänapäeval on dr Parisalu sõnul just hambaimplantaat puuduva hamba asendamisel esimene valik. Miks nii? „Sildproteesi  puhul kinnitatakse blokk hambaid tühimiku kõrval olevatele hammastele. See aga eeldab nende hammaste lihvimist ja kui ühe tugihambaga peaks midagi juhtuma, kaotab patsient kogu silla,“ selgitab arst. „Kui on mitu hammast puudu, saab teha ka näiteks suust väljavõetava proteesi, kuid sageli patsiendid ei ole sellise lahendusega väga rahul. Hambaimplantaadid sobivad igas vanuses inimestele. Vahel võib vastunäidustuseks olla tervislik seisund või patsiendi halvad harjumused (nt suitsetamine).“

Hinnaküsimus

On tõsi, et hambaimplantaatide panek ei ole odav ja pahatihti selle taha asi jääbki. Samas on tegemist investeeringuga mitte ainult välimusse, vaid ka tervisesse. Tasub ka teada, et kogu ravisummat ei pea välja käima korraga, vaid reeglina saab eri etappidesse jagatud hambaimplantaatravi eest tasuda mitmes osas. „Näiteks esimesel visiidil paigaldatakse hambaimplantaat ja tasutakse selle eest. Seejärel kulub mitu kuud luustumisele ja siis pannakse paika pealiskonstruktsioon ehk hambakroon. Ka järelmaksuga tasumine on tänapäeval levinud,“ sõnab dr Parisalu. Ta julgustab tulema oma puuduva või lootusetu hambaga implantoloogi konsultatsioonile, mille järel saab juba kodus rahulikult info läbi seedida ja otsustada edasised sammud. „Hambaimplantaadi panemise protsessi kindlasti kartma ei pea! Tänapäeval on tuimestused niivõrd tõhusad, et operatsiooni ajal patsient valu ei tunne. Ka paranemine on üsna kerge, eriti kui hambaimplantaat saab paigaldatud kohe hamba eemaldamise visiidil või võimalikult lähiajal pärast hamba eemaldamist.“

Head teada:

Mis on hambaimplantaat?

Hambaimplantaat on titaanist kruvi, mis asendab oma hamba juurt ning mis  paigaldatakse lõualuu sisse. Inimene seda ise silmaga suus ei näe. Hambaimplantaadi paigaldamiseks tuleb natuke iget luu peal lahti lõigata, puurida pisike auk luu sisse ja ning seejärel sisestatakse hambaimplantaat. Seejärel kulub paar kuud, mille jooksul hambaimplantaat luustub ning siis kinnitatakse selle külge visuaalselt oma hamba sarnane hambakroon ehk see osa, mida inimene ise suus näeb.

Kas hambaimplantaat on nagu päris oma hammas?

Hambaimplantaadi abil asendatud hammas tundub naturaalne, kuna see näeb välja ja käitub suus nagu oma hammas. Uuringud näitavad hambaimplantaatide üha pikemat eluiga ning suund on sinnapoole, et nad kestaksid kogu inimese eluea.

Kuidas hambaimplantaatide eest hoolt kanda?

Suuhügieen on oluline täpselt samamoodi nagu oma hammaste puhul. Õiged hügieenivõtted õpetab selgeks implantoloog ja neid tasuks kodus kindlasti järgida. Nimelt sõltub heast hügieenist, kuidas hambaimplantaadid vastu peavad. Kuigi hambaimplantaadile ei tee liiga kaaries, siis hambaarsti juures tuleks ikka käia ning regulaarselt hambaimplantaati kontrollida. Soovitame ka loobuda suitsetamisest.

 

Lugu ilmus esmakordselt Tervis Plussis

Jaga artiklit: