Pärast hamba eemaldamist ja suukirurgilist operatsiooni
Mida teha siis, kui pärast suukirurgilist protseduuri on haavapiirkond turses ja valulik? Mida tohib peale hamba eemaldamist süüa?

Hamba eemaldamise või suukirurgilise protseduuri järgselt
Pärast hamba eemaldamist asetatakse haavale veritsuse peatamiseks kuni pooleks tunniks steriilne marlitampoon, mille surve aitab verel paremini hüübida. Protseduuri järgselt võib ka hilisemalt haava piirkonnast uuesti verd immitseda. Jätkuva veritsuse puhul tuleb haavale asetada 20–30 minutiks uus steriilne marlitampoon ja suruda lõualuud kokku nii, et tampoon avaldaks survet veritsevale haavale. Verejooksu taustal võib olla verehüübimist takistav haigus või ravim. Aspiriin on kõige tuntum "verevedeldaja", mida tuleks hamba eemaldamise eel ja järel vältida.
Lõualuusompu tekkiv verehüüve on haava paranemise eelduseks ning kaitseb haava infektsiooni eest. Hüübe kahjustamist nt välja loputamist, keele või sõrmega torkimist jms tuleks paranemise protsessi ajal vältida. Verehüüve kattub üsna kiiresti valkja fibriinikihiga. Haav paraneb keskmiselt 7–10 päevaga.
Turse vähendamiseks võib kasutada jääkotti
Tuimastuse möödudes on normaalne operatsioonipiirkonna valulikkus, mõnikord esineb vähest veritsust ja turset. Valulikkus võib püsida mitmeid päevi protseduuri järgselt – selle leevendamiseks saab kasutada käsimüügis olevaid valuvastaseid ravimeid (va aspiriini sisaldavad valuvaigistid) või arsti poolt välja kirjutatud retseptiravimit.
Turse vähendamiseks tuleb operatsioonipiirkonda jahutada – selleks asetatakse protseduuri järgselt suuväliselt vastavasse piirkonda külmakott või rätikusse mähitud jääkott. Külmkompressi tuleks kasutada eelkõige opratsioonipäeval, kuid mitte üle 20 minuti järjest. Jahutamise vahel peaksid olema vähemalt 20–60 minutilised pausid ning päeva jooksul võib sama protseduuri korrata 3–4 korda ja niimoodi 4 päeva.
Suukirurgilise protseduuri järgne suuhooldus
Hammaste harjamisel püüa haavakatvat verehüüvet mitte vigastada. Hüüve lahustumise vältimiseks ei peaks esimesel õhtul kasutama hambapastat ega loputama suud. Edaspidi võib hambaid harjata tavalisel viisil, kuid tehes seda õrnemalt ning vältides lõikuse piirkonda. Põhjalik suuhügieen on ka operatsioonijärgselt väga oluline.
Arst võib määrata ravitoimelise suuloputuse 1–2 korda päevas paranemisperioodil, kuna hammaste mehhaaniline puhastamine haava piirkonnas ei ole lubatud. Protseduuri järgselt ei tohi haava tugevalt loputada, loputamist peaks teostama väga ettevaatlikult.
Eelista jahutatud ja pehmet toitu ning väldi füüsilist pingutust nõudvaid tegevusi
Pärast hamba eemaldamist ei ole soovitav kuni tuimastuse möödumiseni, umbes kahe tunni vältel, süüa ega juua. Protseduuri järgselt tuleb süüa kerget, jahedat ja pehmet toitu, näiteks jogurtit, smuutit või jahutatud püreesuppi.
Hoiduda tuleks kuumadest jookidest ja söökidest, kõvast ning nätskest toidust. Samuti tasub vältida peeneteralist toitu, (nt riisi, kinoad, tatart jms) sest peenikesed tükid võivad haavapiirkonda kinni jääda ja seal põletikku tekitada. Kindlasti tasub vältida ka kõrrega joomist, sest läbi kõrre imemine võib kahjustada verehüüvet.
Operatsioonijärgsel perioodil võib esineda nõrkustunnet, proovige paar päeva vältida tugevat füüsilist pingutust nõudvaid tegevusi. Sportimine ja saun võivad põhjustada veritsust haavast. Samuti on pärast suukirurgilist protseduuri vastunäidustatud alkoholi tarvitamine ja suitsetamine.
Pea kinni kodusest ravijuhisest ja vajadusel konsulteeri arstiga
Kui haavale on asetatud õmblused, siis eemaldatakse need tavaliselt 7–10 päeva pärast. Paljudel juhtudel kasutatakse isesulavaid niite, mida ei ole vaja eemaldada.
Kui arst on määranud antibiootikumiravi, siis tuleb täpselt järgida raviskeemi ning ravi ei tohi omavoliliselt katkestada haigusnähtude kadumisel. Ravimile tekkinud allergiliste reaktsioonide korral tuleb ravimi võtmine katkestada, kuid peab koheselt ühendust võtma raviarstiga.
Operatsioonijärgselt võivad näole ja kaelale tekkida verevalumid, mis tavaliselt kaovad jälgi jätmata umbes nädala jooksul.
Kui haava valu järgnevatel päevadel kasvab, toimub rohke verejooks või tekib palavik, tuleb hambaarstiga ühendust võtta.