Raseduse ajal ei tasu hambaarsti vältida

Lapseootel naise ravimata ja põletikulised hambad võivad otseselt loodet ja raseduse kulgu mõjutada.

Rasedus ja hambaravi

Meliva Kaarli hambakliiniku hambaarst Dr Darja Käsper ütleb, et tulevane ema peab raseduse ajal vastutama oma hea suutervise eest, sest veel sündimata lapse hambad moodustuvad raseduse ajal. Ema ravimata ja põletikulised hambad aga võivad otseselt loodet ja raseduse kulgu mõjutada.

Mida tuleks rasedal suutervise seisukohast jälgida ja mida hambaarsti kabinetis kontrollida?

"Paljudel naistel tekib või suureneb raseduse ajal igemete veritsus, mis on tavapärane nähtus,“ selgitab dr Käsper. „Rasedate gingiviit ehk igemepõletik ilmeb tavaliselt teisel trimestril ja põhjuseks on ema organismis toimuvad hormonaalsed muutused. Östrogeeni ja progesterooni tootmine tõuseb, veremaht suureneb, veresooned laienevad, sh ka limaskestade veresooned. Igemed muutuvad erepunaseks, võib tekkida turse ja tugev veritsemine isegi õrnast puudutamisest või niiditamisest. Sümptomiteks on ka igemete tundlikkus, halb hingeõhk ning igemete taandumine.“ Dr Käsperi sõnul on hormoonidel lisaks ka immunosupressiivne toime, mis soodustab hambakatu kogunemist hammaste pindadel. Hambakatus olevad bakterid aga toodavad toksiine, mis ärritavad igemeid.

Igemepõletikku põhjustab lisaks:

  • kehv suuhügieen ehk kui inimene ei pese ega niidita hambaid regulaarselt
  • rasedustoksikoos, mille puhul maohape ärritab igemeid
  • kuiva suu sündroom, vee tarbimise vähesus, mõnede ravimite tarvitamine, suuhingamine
  • murdunud hambatäidised, mis soodustavad hambakatu või toidujääkide kogunemist
  • teatud ravimid, näiteks vererõhu ravimid

Kui lapseootel naine märkab endal ühte igemepõletiku sümptomitest, siis on esimene samm pöörduda hambaarsti vastuvõtule. Hambaarst oskab olukorda hinnata ja määrab igemepõletikule ravi. Lisaks on soovituslik teha hammastele ka professionaalset puhastust ehk eemaldada hambakivi ja teha soodapesu.

Mis juhtub siis, kui hambaarsti vastuvõtul avastatakse, et mõni hammas vajab ravi? Kas ka raseduse ajal parandatakse hambaid?

Dr Käsper selgitab, et hambaauke parandatakse ka raseduse ajal ja seda proovitakse teha pigem teisel trimestril, sest esimesel trimestril on lootel aktiivne arenemisperiood ja seda proovitakse hambaraviga mitte segada. Teine trimester on aga hea aeg tegeleda raviga ja vajadusel ka kirurgiliste töödega, sest sellel ajal on platsenta ehk kaitsebarjäär täielikult kujunenud, raseduse katkemise risk väiksem ning ema enesetunne ravi teostamiseks piisavalt hea.

Paljudel juhtudel hoiduvad rasedad hambaravist, sest arvatakse, et raseduse ajal valuvastast tuimestavat süsti ei tehta. „On levinud müüt, et rasedatele ei tehta tuimestust ja ravi on valus. Valu puhul teostatakse ravi sõltumata raseduse etapist kindlasti tuimestusega. Uuringud on näidanud, et valu, mida tulevane ema võib hambaravi toolis kogeda ja äge põletik on lootele kahjulikumad, kui tuimestuslahuse kasutamine protseduuri käigus. Samuti on oluline teada, et tänapäeval kasutatavad tuimestuslahused ei läbi platsentabarjääri,“ selgitab dr Käsper.

Kui diagnoosimise või ravi käigus vajab arst röntgenuuringut, siis mõningatel juhtudel seda raseduse ajal ka tehakse, sest riskid, mis kaasnevad diagnoosita või ravimata põletikuga, on suuremad, kui röntgenist tulenev vähene kiirgus. Võimalusel tuleks röntgenpilt teha teises trimestris, sest see on loote jaoks kõige ohutum.

Kui hambaauk jääb ravita ja tekib juurepõletik, siis selle avastamisel alustatakse põletiku raviga juba raseduse ajal. „Juurepõletikuga hambal puhastatakse hambakanalid, asetatakse sisse antibakteriaalne ravim ja täidis ning juureravi lõpetatakse peale sünnitust. Põhjus seisneb selles, et juureravi protseduuri käigus on vaja teha mitu röntgenpilti, mis ei ole aga raseduse ajal soovituslik.“ Hambaarsti sõnul on aga ka juhtumeid, kus poolik ravi ei anna tulemust ja väikeste suusiseste röntgenitega suudetakse juureravi lõpetada.

Hambaarst jälgib raseda patsiendi puhul paljusid asjaolusid. Näiteks seda, milline on lapseootel naise toitumisharjumused ning kuidas hoolitseb ta oma suutervise eest kodus. „Jälgime eelkõige suuhügieeni, igemete ja hammaste tervist, kuid tähtis on ka üldiselt raseduse kulg, võimalikud rasedusega tekkinud iseärasused ning ema füüsiline ja vaimne enesetunne.“

Tasub teada, et hambaravis on ka mõned protseduurid, mida raseduse ajal ei tehta:

  • üldanesteesiat
  • hammaste valgendamist
  • mürkide kasutamist hamba suretamisel
  • hammaste proteesimist või implantatsiooni
  • ortodontilist ravi

„Raseduse ajal tasub vältida ka koduste hambavalgendusgeelide kasutamist ja valida suu loputamiseks alkoholivaba suuvesi,“ lisab hambaarst.

Arsti sõnul on tulevase ema ülesandeks hoida korralikku suuhügieeni ja külastada hambaarsti. "Tähtis on kogu raseduse vältel kaks korda päevas hambaid korralikult harjata ja kord päevas hambaid niiditada. Lisaks tuleb toituda tervislikult ja mitmekülgselt, vältida suure suhkrusisaldusega toitu, pidada söögikordade vahel 2–3 tundi pausi ja janu kustutamiseks eelistada ilma lisanditeta vett. Kui raseduse ajal esineb oksendamist, siis tuleb suud puhta veega loputada."

 

Lugu ilmus esmakordselt Tervis Plussis

Jaga artiklit: