Dr Liisbet Palm: "Hammaste vahetumise ajajoon on lastel väga erinev."
Kui lastel hakkavad piimahambad loksuma ja vahetuma, kaasneb sellega sageli rõõm ja elevus. Vanematel aga võib tekkida mitmeid küsimusi. Levinumatele neist vastab Meliva hambaarst dr Liisbet Palm.

1. Kui vanalt võiks lapsel hambad vahetuma hakata? Kas peab paika, et hammaste vahetuma hakates on laps kooliküps?
Piimahambad hakkavad jäävhammaste vastu vahetuma tavaliselt 5–6aastaselt, kuid on ka päris palju lapsi, kel esimene hammas eemaldub 4- või 7aastaselt. Vana arusaam, et hambad hakkavad vahetuma kooliküpsuse märgina, kehtib osaliselt. Iga laps areneb pisut erinevalt, mistõttu ei saa kõigi laste puhul seda väita.
2. Kas peaks muret tundma, kui piimahammas loksub väga kaua, aga ära ei tule?
Kui piimahammas loksub kaua, aga ära ei taha tulla, on tihti põhjuseks see, et jäävhammas pole veel piisavalt arenenud, et piimahammast välja tõugata. Sellisel juhul võib anda lapsele kõvasid toite, näiteks porgandit-õuna, mille söömine võib hamba eemaldumist kiirendada. Samuti tasub julgustada last, et ta liigutaks hammast õrnalt keele või puhaste sõrmedega. Kõige paremini hakkab hammas eemalduma, kui seda kergelt keerata. Hirmu, et laps hammast „üle loksutab“, tunda pole vaja. Lapsed lõpetavad ise hamba loksutamise, kui asi valusaks läheb.
Kui loksuv piimahammas segab söömist ja/või hammaste pesu või jäävhammas on lõikunud enne piimahamba eemaldumist, tasub pöörduda hambaarsti poole, kes saab vajadusel piimahamba eemaldada.
3. Kas piimahammas võib ka „valesti“ ära tulla ja millal peaks hambaarstilt nõu küsima?
Piimahambad tulevad „valesti“ ära väga harva. Mõnikord võib piimahammas murduda ja eemalduda osaliselt. Kui laps kaebab valu või esineb turset, tuleks pöörduda hambaarsti poole, kes aitab alles oleva hambafragmendi vajadusel eemaldada. Kerge veritsus hamba eemaldumisel on normaalne.Vahel lõikub jäävhammas enne, kui piimahammas eemaldub, ja suus on ühe koha peal kaks hammast. Kõige sagedamini juhtub seda alumiste esihammaste piirkonnas. Sellisel juhul soovitan pöörduda hambaarsti poole, kes saab olukorda hinnata ja vajadusel piimahamba eemaldada.
4. Kui piimahammas on ära tulnud, kui ruttu peaks jäävhammas asemele tulema?
Hammaste vahetumise ajajoon on lastel väga erinev. Kui piimahammas on eemaldunud, lõikub jäävhammas tihti vähem kui kuu ajaga, kuid vahel lõikub ka alles poole aasta möödudes.
Piimahammaste vahetumise järjekord on üsna kindel: tavaliselt tulevad esimesena ära alumised ja ülemised esihambad, pisut hiljem piima-purihambad ja piima-silmahambad. Siiski võib esineda väikesi kõrvalekaldeid, mis ei ole tingimata muret tekitavad.
5. Kui pikk aeg jääb tavaliselt kahe piimahamba äratuleku vahele?
Ka see on erinev. Mõnikord eemalduvad mitmed piimahambad mõnepäevase või -nädalase vahega, kuid mõnikord jääb kahe hamba eemaldumise vahele ka aastaid.
6. Mida teha, kui jäävhammas ei mahu endisesse piimahamba kohta ära?
Lapsevanematel on ise pisut keeruline hinnata, kui suur või väike jäävhammas on ning kas see piimahamba kohale mahub. Lisaks on laste lõualuud pidevas arengus ja kasvavad tavaliselt piisavalt, et kõik jäävhambad mahuksid suhu. Kahtluse korral tasub muret oma hambaarstile ikkagi kurta. Kui tõesti jäävhambad ei mahu suhu ära, on tegu ruumipuudusega. Sellisel juhul saab hambaarst suunata lapse ortodondi vastuvõtule.
7. Millist tähelepanu peaks pöörama vahetunud või loksuvate hammaste hügieenile?
Arstid näevad tihti, et hammaste vahetudes hambapesu kvaliteet halveneb. Liikuvad piimahambad võivad tekitada ebamugavust, mille tõttu lapsed väldivad hambapesu ajal kindlaid sektoreid suus. Lisaks ei pöörata tihti piisavalt tähelepanu vastlõikunud jäävhammaste puhastamisele. Sellisel juhul võiks vanemad olla toeks, aidates aeg-ajalt lastel hambad üle pesta ning tuletades meelde, kui oluline on, et kõik hambad korralikult puhtaks saaks.
Artikkel ilmus esmakordselt Pere ja kodu veebiväljaandes 17.03.2025.