Ultraheliuuringud

Ultraheliuuring on ohutu ja valutu meetod, millega uuritakse keha organeid ja kudesid, kasutades kõrgsageduslikke helilaineid piltide loomiseks. Uuringule suunamiseks on vajalik arsti saatekiri. 

Ultraheliuuringu lühikirjeldus: 

Ultraheliuuring on ohutu ja valutu protseduur, mille käigus ei kasutata ioniseerivat kiirgust, mistõttu sobib see igas vanuses inimestele, sealhulgas rasedatele. Ultraheliuuring kestab tavaliselt 10-15 minutit, sõltuvalt uuritavast kehapiirkonnast. Enne uuringut on soovitatav hoida uuritav piirkond puhas ja vaba kreemidest või geelidest. Enne kõhu- ja vaagnapiirkonna ultraheliuuringut tuleks olla 2-3 tundi urineerimata ja söömata. 

Mis toimub ultraheliuuringu ajal? 

Ultraheliuuringus kasutatakse kõrgsageduslikke helilaineid, et luua pilt keha sisemusest. Uuringul kasutatakse spetsiaalseid andureid, mis saadavad kehasse helilaineid. Need lained peegelduvad keha kudedelt tagasi ning muudetakse ekraanil nähtavateks kujutisteks. Ultraheliuuring ei ole valulik ning on ohutu meetod organite ja kudede uurimiseks. Vajadusel saab ultraheli abil võtta koeproove või süstida ravimeid täpsesse kohta. 

Milleks kasutatakse ultraheliuuringut? 

Ultraheli kasutatakse sageli näiteks tugi- ja liikumiselundite vaevuste ja vigastuste, kõhuõõne elundite haiguste kahtlusel (nt sapikivid) ning teiste pehmete kudede sümptomite korral. See aitab diagnoosida nt: 

  • tugi- ja liikumiselundite haigusi, 
  • lihaste ja kõõluste vigastusi, 
  • kõhupiirkonna probleeme, 
  • jäsemete veresoonte haigusi (nt veenide puudulikkus) 

Ultraheliuuringu tulemused: 

Radioloog koostab uuringu põhjal kirjaliku kokkuvõtte, mis on Terviseportaali kaudu nähtav nii teile endale kui uuringule suunanud raviarstile. 

Uuringule registreerumine:

Uuringu jaoks on vajalik arsti saatekiri. Uuringule saab pöörduda nii oma perearsti saatekirjaga kui tasuliselt vastuvõtult suunamisega. Uuringule aja broneerimiseks juba olemasoleva saatekirjaga valige omale sobivaim variant:

  • helistada Meliva kõnekeskuse numbril 6051500
  • pöördudes Meliva Digikliiniku klienditeenindusse
  • uuringuid teostame Tallinnas Meliva Rävala ja Jalgpalli kliinikutes ja Meliva Tartu kliinikus, selleks kirjutada tallinn@meliva.ee või tartu@meliva.ee

Saatekirja puudumisel palume pöörduda Melivas uuringuid teostavate arstide tasulisele vastuvõtule uuringu vajaduse hindamiseks.

 

Tagasi teenusteni