
Gastroskoopia
Gastroskoopia on seedetrakti ülaosa uuring endoskoobi abil. Endoskoop on painduv peenike toru, mille otsas on kaamera.
Gastroskoopia võimaldab hinnata söögitoru, magu ja duodeenumit (kaksteistsõrmiksoolt). Uuring võimaldab selgitada Teie kaebuste (näiteks kõrvetised, ülakõhuvalu, neelamishäired, oksendamine, kaalulangus, aneemia) põhjuseid ja leida haiguslikke muutusi söögitorus, maos või kaksteistsõrmiksooles. Gastroskoopia käigus saab võtta biopsiad, teostada polüpektoomiaid või vajadusel teatud tüüpi raviprotseduure.
Uuringu kirjeldus
Gastroskoopia kestab umbes 5-10 minutit. Protseduur on ebamugav, kuid ei ole valus. Kokku kulub tavapärasele sedatsioonita uuringule umbes 20-30 minutit, seda koos ettevalmistuse ning esmaste uuringutulemuste tõlgendamisega.
Uuringu käigus lamate vasakul küljel ning endoskoop liigub suust neelu kaudu söögitorru, makku ja kaskteistsõrmiksoolde. Neelust alla liikudes tekib enamasti okserefleks, mis tavaliselt möödub, kui endoskoop jõuab makku. Oksendamist reeglina ei teki, kuna magu on tühi. Kui makku on siiski jäänud toitu, tuleb gastroskoopia koheselt katkestada, vältimaks potentsiaalselt eluohtliku aspiratsiooni (toidumasside sattumist hingamisteedesse) teket.
Gastroskoopia ajal pumpab arst seedetrakti endoskoobi kaudu õhku või CO2, et paremini hinnata limaskesta. Sellega kaasnevad enamasti puhitustunne ja röhatised, mis mööduvad kiiresti.
Gastroskoopia käigus võetakse praktiliselt alati biopsiad maost ning kaksteistsõrmiksoolest, see on patsiendile valutu ja ohutu. Biopsiad võimaldavad hinnata seedetrakti ülaosa limaskesta muutusi ning diagnoosida haigusi, mis on silmale nii öelda nähtamatud.
Vajadusel saab gastroskoopia teha nii, et Teile on eelnevalt manustatud rahustit. See ei ole anesteesia, olete protseduuri ajal ärkvel, kuid ravim aitab veidi lõõgastuda. Peale sedatatsiooni peate umbes 1 tunni kliinikus toibuma ning samal päeval ei tohi juhtida autot ega teha tähelepanu nõudvaid tegevusi. Enamus gastroskoopiaid tehakse sedatsioonita, tegemist on hästi talutava, kuigi ebameeldiva protseduuriga.
Uuringuks valmistumine
- Enne gastroskoopiat peab olema vähemalt 6 tundi söömata ning vähemalt kaks tundi enne protseduuri tuleb lõpetada vee joomine (teed ega kohvi ei tohi uuringupäeval enne protseduuri juua). Kui varasemast on teada mao tühjenemise häireid (nt gastroparees), peab paastumise periood olema pikem, vahel ka kuni 12 tundi või kauem.
- Samal päeval enne protseduuri ei tohi kindlasti tarvitada piimatooteid!
- Tarvitatavad ravimid, eriti vererõhuravimid, tuleb hommikul võtta skeemi järgi aga vähese veega.
- Diabeedi tõttu võib vaja olla korrigeerida diabeediravimite annuseid, sõltuvalt söögi kogusest ja protseduuri teostamise ajast.
- Eemaldatavad hambaproteesid, keele- ning huulerõngad tuleb enne protseduuri eemaldada.
Uuringule suunavat arsti ja endoskopisti tuleb kindlasti teavitata võimalikest tarvitatavatest verevedeldajatest (nt aspiriin, Marevan, Xarelto, Eliquis, Pradaxa, Lixiana, Plavix).
Pärast uuringut
- Gastroskoopia järgselt võib esineda puhitust, gaase ja kõhu- ja kurguvalu. See on gastroskoopia uuringu järgselt normaalne. Valu ja ebamugavustunne peaks mööduma mõne tunni jooksul, kuigi kurk võib valus olla ka veel järgmisel päeval.
- Peale gastroskoopiat olulisi piiranguid söömisega alustamisele ei ole. Süüa võib kohe, kui neelutuimestus on üle läinud, umbes 20-30 minuti möödudes. Seda selleks, et vältida toidu ja vedelike sattumist hingamisteedesse.
- Kui gastroskoopia käigus neelutuimestust kasutatud ei ole, võib söömise-joomisega alustada kohe.
- Kui uuring tehakse narkoosis, siis jääte pärast uuringut vähemalt 60 minutiks jälgimisele.
- Narkoosis uuringu puhul ei tohi samal päeval juhtida autot, sest Teile manustatud tugevatoimeline rahusti vähendab oluliselt reaktsioonikiirust. Kliinikusse peab sellisel juhul kaasa võtma saatja, kes hoolitseb Teie kojujõudmise eest või kui olete uuringule tulnud üksi, kasutage kojuminekuks taksot
- Soovitame uuringupäevaks mitte planeerida täpsust nõudvaid ülesandeid.
Juhul, kui Teil pärast uuringut tekib palavik, tugev kõhu- või rindkerevalu, tõrvalaadne väljaheide, oksendamine või õhupuudus võtke viivitamatult ühendust häirekeskusega numbril 112 või pöörduge lähima haigla erakorralise meditsiini osakonda.
Teiste küsimuste korral võtke ühendust Meliva Digikliinikuga või helistage numbril 605 1500.