Mida teha seenemürgistuse korral? Dr Keilin Turjakas annab nõu
Igaks juhuks võiks koduses esmaabikapis hoida aktiivsöe varusid. Mürgise seene kahtluse korral, helista mürgistuse infotelefonile.

Meliva üldarst dr Keilin Turjakas tuletab meelde, et sügiseste seeneretkede lähenedes on oluline seenemürgistuste ennetamine. Kodusele söögilauale tuleks viia vaid neid seeni, mille tuvastamises on korjaja täiesti kindel. Mitmed mürgiseened, näiteks valge kärbseseen ja vöödiku perekonna liikmed võivad mõnele söögiseenele väga sarnaneda. Igasuguse kahtluse korral tasub jätta seen metsaalust kaunistama ning õpetada ka lastele varakult tundmatuid metsaande mitte proovima. Lisaks tuleb veenduda saaduste õiges töötlemises, kas piisab praadimisest või on vajalik kupatamine. Mõnel liigil on mürgine koostoime alkoholiga.
Dr Turjakas ütleb, et kõige sagedamini esineb mürgistuse sümptomitena seedevaevuseid, näiteks kõhuvalu, kõhulahtisust, oksendamist. On ka seeni, mis mõjutavad kesknärvisüsteemi. Kaasneb higistamine, segasusseisund, nägemishäired.
Mürgistuse esmased sümptomid võivad tekkida minutite kuni tundide jooksul. Mida hiljem sümptomid tekivad, seda ohtlikuma mürgiseenega võib tegu olla. Eluohtliku seenemürgistuse sümptomid avalduvad keskmiselt 4-6h, maksimaalselt 24h pärast. Tekivad tõsised süsteemsed nähud ja organkahjustus ning igal juhul on vajalik meditsiiniline abi.
Dr Turjakas soovitab: ”Kui on kahtlus mürgise seene söömisest, tuleks kindlasti helistada ööpäevaringsele mürgistuse infotelefonile numbril 16662. Seal jagatakse nii üldist infot kui ka nõuandeid konkreetse mürgistusjuhtumi tuvastamiseks ning edasisteks sammudeks. Tervisekaebuste ilmnemisel peaks pöörduma erakorralise meditsiini asutusse või vajadusel kutsuma kiirabi. Osadele seenemürkidele on olemas antidoodid ehk vastumürgid. Parima abi saamiseks on kasulik teada söödud seene välimust võimalikult detailselt.
Kokkupuute järgselt on esmaseks soovituseks suu korralikult loputada. Seejärel võib proovida lonksude kaupa vett juua. Oksendamise esilekutsumine pole soovitatav. Koduses esmaabikapis võiks hoida valmis aktiivsöe varusid. Siiski tuleks enne aktiivsöe tarvitamist konsulteerida eelnevalt spetsialistiga.”
Mürgistuse ennetamine algab hoolsast seenevalikust.