Enneta vähki vastavalt oma geneetilisele riskile

Meliva pakub koostöös Antegenesiga innovaatilist võimalust personaliseeritud vähiennetuseks, mis põhineb geneetilise eelsoodumuse hindamisel.

Enneta vähki vastavalt oma geneetilisele riskile

Enneta vähki vastavalt oma geneetilisele riskile 

Meliva pakub koostöös Antegenesiga innovaatilist võimalust personaliseeritud vähiennetuseks, mis põhineb geneetilise eelsoodumuse hindamisel. Teenuse abil saab hinnata oma riskitaset rinnavähi, eesnäärmevähi, jämesoolevähi või naha melanoomi tekkeks ning rakendada vastavalt sellele ennetusmeetmeid.  

Geneetilise eelsoodumuse hindamiseks kasutatakse polügeense riskiskoori tehnoloogiat, milles arvestatakse sadade ja tuhandete geenivariantide koosmõju. Geneetilise riski testimine on aluseks täpse individuaalse ennetusplaani koostamisele, et riske vähendada või avastada vähk varajases staadiumis kui ravi on kõige tõhusam. Testi meditsiiniline raport annab vastused olulistele küsimustele nagu milline on teie geneetiline riskitase, mis vanuses ja kuidas alustada sõeluuringuid, mida saab ise teha vähiriski vähendamiseks ning millistele tunnustele pöörata tähelepanu. 

Murranguline samm Eesti tervishoius

„Kui inimene pöördub arsti juurde sooviga vähki ennetada, siis on see täna Eesti tervishoius juba võimalik,“ ütles Meliva meditsiinijuht dr Andreas Abel. „Polügeense riskiskoori kasutuselevõtt võimaldab senisest täpsemalt hinnata vähi geneetilist eelsoodumust ning viia vähiennetuse uuele tasemele, muutes selle personaalsemaks,“ selgitas dr Abel.

„Meil on hea meel, et koostöös Antegenesiga saame nüüd Melivas tuvastada kõrgenenud geneetilise riskiga isikuid, tagades neile tervise järjepideva jälgimise,“ ütles dr Abel. Ta selgitas, et nad võivad vajada tavapärasest varasemaid või sagedasemaid kontrolluuringuid, et vähendada oma riske või avastada haigus varases, veel ravitavas staadiumis. „See on murranguline samm personaalmeditsiini arengus ja Eesti tervishoius,“ usub ta.

Vähk on sageli välditav

Antegenesi asutaja ja ligi 30-aastase onkoloogistaažiga dr Peeter Padrik usub, et kõige parem haigus on see, mida kunagi ei tule. “Teadusanalüüsid näitavad, et 40% vähkidest oleks välditavad,“ ütles dr Padrik. „Teisalt ei ole osa kasvajaid nii või teisiti välditavad. Siin aitab väga palju nende õigeaegne ja võimalikult varane avastamine. Vähiravis toob iga viivitus kaasa vähipatsiendi eluea vähenemise, ent Eestis avastatakse vähk liiga hilja – näiteks ainult ca 35% jämesoolevähist ja 49% rinnavähist avastati 2018. aastal haiguse algjärgus, 2021. aastal olid need näitajad veelgi madalamad,“ nentis dr Padrik.  

Dr Peeter Padriku sõnul on tänased sõeluuringute mudelid vananenud – neid tehakse  kõigile ühtemoodi, arvestades ainult inimeste sugu ja vanust. Ta selgitas, et tegelikult on meie vähiriskid väga erinevad, mistõttu ka vähiennetus peab olema kohandatud vastavalt personaalsetele riskihinnangutele. „Üheskoos Melivaga pakume Eestis kaasaegseimat vähiennetust, mis lähtub põhimõttest alustada ennetusega palju varem enne vähi võimalikku teket ja arvestab inimese personaalseid riskihinnanguid ning meditsiinilisi soovitusi riskide vähendamiseks.“

Terviseteadlikele inimestele 

Teenus on soovitatav kõigile naistele ja meestele, sõltumata sellest, kas peres on varem vähki esinenud. Soovituslik vanus alustamiseks on 30.–40. eluaastad, kui vähiriskid võivad olla juba märkimisväärsed.

Kui peres on esinenud pärilikke vähijuhtumeid, võib aga olla kasulik esmalt geneetiku konsultatsioon.

Proovi andmine on lihtne 

Geneetilise riski hindamine on lihtne ja mugav protseduur. Selleks tuleb võtta vatipulgaga põse limaskestalt proov, mis saadetakse laborisse DNA analüüsiks. Testi tulemused on kättesaadavad kuue nädala jooksul Terviseportaalis. Tulemus põhineb polügeense riskiskoori tehnoloogial, mis arvestab sadade või tuhandete geenivariantide koosmõju.  

Loe teenusest lähemalt.

Teenusele saab aega broneerida läbi Meliva broneerimissüsteemi.

Jaga artiklit: