
Botuliintoksiinisüst hammaste krigistamise (bruksismi) vastu
Bruksism on hammaste krigistamine või tugevasti kokku surumine. See on põhjustatud lihaste üliaktiivsusest ja toimub tavaliselt alateadlikult, eriti öösel magamise ajal.
Bruksism jaguneb kaheks erinevaks ööpäevaseks ilminguks:
unebruksism ja ärkvelolekubruksism.
Unebruksismi iseloomustab ebanormaalne rütmiline või rütmitu lihaste aktiivsus une ajal. Unebruksismi esinemissagedus on 20–25% lastel, 8–10% täiskasvanutel ja 3% eakatel
(Beddis jt, 2018; Cheifetz jt, 2005; Lobbezoo jt, 2013; Manfredini jt, 2013). Seevastu ärkveloleku bruksism on lihaste aktiivsus, mida iseloomustab korduv või püsiv hammaste kontakti otsing.
Kuigi bruksismi põhjustena on pakutud välja emotsionaalset stressi, neuroloogilisi
häireid, teatud ravimeid ja hambumushäireid, on täpne põhjus ja patofüsioloogia
siiani teadmata (Beddis jt, 2018).
Sümptomid
Bruksismi sümptomiteks on hammaste hõõrdumine ja liikuvus, hambaproteesi murrud, mälumislihase hüpertroofia ning temporomandibulaarsetele häiretele iseloomulik lihasvalu või liigesvalu (Beddis jt, 2018; Klasser jt, 2015; Rodrigues jt, 2023).
Nende sümptomite leevendamiseks on rakendatud mitmesuguseid ravimeetodeid.
Ravi
Kõige lihtsam võiks olla hambumust stabiliseerivad kaped, mälumislihaseid lõõgastavad lahased, kognitiiv-käitumuslikku teraapia, müofunktsioteraapia, kuid ükski neist pole täiesti efektiivne.
A-tüüpi botuliintoksiin ehk Botox blokeerib atsetüülkoliini vabanemist närvilõpmetest neuromuskulaarsesse ühendusse, põhjustades seeläbi lihaste inaktiivsust.
BTX-A on heaks kiidetud Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiameti (FDA) poolt muuhulgas ka hammaste krigistamine süstina mälumislihastesse.
Viimastel aastatel on selle ravimi kasutamine bruksismi aktiivsuse reguleerimiseks üha enam kasutusel.
Siinkohal on oluline märkida, et efektiivsem ravi on kombineeritud ravi, kui lisaks Botoxi süstidele mälumislihastesse kantakse öösiti ka lihaslõõgastavat kapet.
Botoxi süsti toime saabub tavaliselt 3..4 päeva peale süsti ja kestab sõltuvalt indiviidist 3-4-6 kuud.
Enne Botoxi tegemist oleks vajalik eelnev konsultatsioon, vajadusel kapede tegemine.
Peale protseduuri oleks oluline vältida sporti ja sauna 24 tundi.